Je jedno, či je ráno jasné, zatiahnuté alebo práve prší. Slnko je tam vždy, aj keď niekedy ukryté za mrakmi. Začnite deň touto tradičnou zostavou, ktorá vás uvoľní, rozhýbe a dodá potrebnú energiu.
Ako začať, keď sa vám nechce cvičiť?
Súrja namaskar pochádza zo sanskrtu, posvätného jazyka hinduizmu. Súrja znamená slnko anamaskar pozdrav plný lásky aoddanosti. Predstavuje kombináciu jogínskych cvikov, ktorá nás pripraví na praktizovanie ďalších asan. Táto zostava posilní svaly celého tela, zharmonizuje dych asrdcový rytmus. V podstate ide o nepretržitý sled 12 pohybov, ktoré sa niekoľkokrát opakujú pre udržanie tepla nášho svalového systému. Zároveň svaly skvele uvoľní. Hoci sa tento súbor pohybov volá pozdrav slnku, nemusíte ho praktizovať len ráno, ale pokojne aj počas dňa, keď sa potrebujete pretiahnuť, či večer, aby ste sa so slnkom rozlúčili.
Čo je dôležité?
Dbajte o to, aby ste bola nepretržite koncentrovaná. Zásadný význam má aktívna účasť mysle. To znamená, že máte myslieť len na pozdrav a na nič iné, t.j. čo by vás mohlo vytrhnúť zo sústredenia a myseľ odviezť preč. Pozor si dajte pri zachovávaní určitého tempa, a to aj pri prechode z jednej asány do ďalšej. Ráno sú vaše svaly stuhnuté, preto sa nič nedeje, ak prvé dve opakovania predvediete o niečo pomalšie. Nezabudnite sa však otočiť tvárou na východ. Ešte čo sa týka tempa, nemalo by byť ani príliš rýchle, ani príliš pomalé. Pri pravidelnom cvičení by ste mali sériu 12 pohybov zvládnuť za 45 sekúnd. Jednou sériou to však nekončí, doprajte si v tempe aspoň päť opakovaní celého cyklu. Ale pozor, dámy, ak sa práve nachádzate v prvých dvoch dňoch menštruačného cyklu, cvičenie radšej vynechajte. Minimálne na začiatku, kým si vaše telo nezvykne na rutinu.
Poďme na to
Východisková poloha je v stoji s rukami pred hrudníkom (pozícia hore uprostred),
Začnite v stoji – nohy sú blízko seba, ale nedotýkajú sa, chodidlá smerujú rovnobežne dopredu. Dlane spojte pred hrudník a prsty umiestnite do krčnej jamky. Prsty sú v pravom uhle kolmo na ostatné prsty. Pomaly a hlboko vydýchnite ústami a vedome stiahnite svalstvo celého tela.
1. Uvoľnite všetky svaly, zakloňte sa, oblúkom spojte ruky nad hlavou, prehnite sa v panvici. Pohľad smeruje na končeky prstov. Zhlboka a pomaly sa nadýchnite nosom.
2. Hlboko sa predkloňte. V ideálnom prípade sa vaše dlane spoja so zemou. Hlava je čo najbližšie kolenám. V závere pohybu stiahnite brucho. Pohyb je sprevádzaný hlbokým výdychom ústami.
3. Nasleduje hlboký nádych nosom sprevádzaný odkročením a natiahnutím ľavej nohy dozadu. Pravú nohu prineste k ľavej tak, aby vaše telo tvorilo priamku. Vedome spevnite celé telo.
4. Ohliadnite sa v bedrách, aby sa trup ocitol v rovnobežnej polohe s ramenami a telo tvorilo obrátené písmeno V (strechu). Päty ťahajte k zemi, chrbát je rovný, bradu tlačte k hrudníku a pohľad smeruje k pupíku. Stiahnite brucho a stehná. V tejto polohe dych zadržte.
5. Vydýchnite ústami a klesajte k zemi, pričom sa krajiny dotýkajú len brada, ruky, hrudník, kolená a prsty na nohách. Brucho ani nos sa krajiny nedotýkajú.